Zrakově postiženým život usnadňují nahrávací/přehrávací audio zařízení

Anketa - jak by měl vypadat ideální, nejen přehrávač zvukových knih.


   Do této skupiny patří především nejrůznější diktafony, MP3 přehrávače a hlasové popisovače.

Diktafony


   Kazetové záznamníky hlasu, ať již na mikrokazety, či klasické audio kazety, jsou již minulostí, neboť se funkcemi a komfortem nemohou srovnávat s dnes již cenově dostupnými digitálními diktafony.
Digitální diktafony se ještě rozdělují podle formátů do kterých nahrávají. Pro majitele počítačů jsou výhodnější propojitelné s počítači a nahrávající do formátů, které se dají snadno v počítači editovat.
   Většina digitálních diktafonů své funkce oznamuje pouze různým počtem pípnutí, proto doporučuji diktafony/přehrávače, kde je většina funkcí a nastavení česky ozvučena.
Zde bych vyzdvihnul kvalitu za přijatelnou cenu a velmi vstřícného dovozce, který v součinnosti s výrobcem přichází na náš trh se speciálně pro zrakově postižené upravovaným ozvučením.
Diktafon, přehrávač hudby, zvukových knih, s hlasovým průvodcem plus FM rádio nabídne Eltrinex V12pro.

Olympus DM-3 a Dm-5 s odečítačem.
Ozvučené digitální diktafony Olympus řady DM jsou již překonané.
Ozvučené digitální diktafony Olympus řady DS.

MP3 přehrávače.


   Zde je na trhu stále větší nabídka nejrůznějších firem v mnoha variantách. Ale těch vhodných na ovládání s potřebnou funkcí resume, je stále málo.
Mírnou nevýhodou je, že MP3 přehrávače nejsou v menu ozvučeny, většinou akusticky nijak neindikují stisk tlačítek, přesto jsou i mezi zrakově postiženými hojně používány.
Problematika podrobně.

CD kombinovaná audiozařízení

Přenosné CD přehrávače takzvané discmany postupně z trhu zmizely, takže koupit nový s funkcí resume, je v současnosti problém. Výrobcům zatím uniká, že pro lidi nemající počítač, jsou stále discmany potřebné, obzvlášť s rozvojem zvukových knih na CD.
Jen o málo lepší je situace u přenosných a stolních kombinovaných radioCD přehrávačů, některé jsou ještě i s magnetofonem, nověji paměťovým přehrávačem, dále minivěže stolní i závěsné, DVD přehrávače až po takzvaná domácí kina.
Praktická audiozařízení podrobně.

Audio značkovače

>   Revoluční novinkou je kombinovaná čtečka, která umožňuje nejen katalogizované třídění a prohlížení čipem označených věcí.
Kombinovaná čtečka podrobně.

   Novinkou v Tyflopomůckách je hlasová Čtečka etiket (Penfriend)
Čtečka umožňuje nahrávat komentáře k samolepícím etiketám a to až 1 hodinu záznamu na jednu etiketu. Celková kapacita čtecího pera je 1GB, to znamená až 70hodin záznamů. Počet záznamů je omezen pouze celkovou kapacitou paměti.
Etikety jsou vhodné i do mrazničky. Mají širokou škálu použití, vzhledem ke kapacitě mohou sloužit i k záznamu novinových článků, popisů CD atd.
USB propojení umožňuje skopírovat MP3 soubory včetně hudby.
Přístroj má čtyři tlačítka a hlasovou navigaci.
Součástí dodávky je USB propojovací kabel a 127 štítků v různé velikosti i tvaru.
Další štítky se mohou dokupovat v sadách po asi 400 kusech, za přibližnou cenu 480 Kč/cena je závislá na kurzu koruny/.
Pero (čtečka) je napájeno 2 bateriemi AAA.
Možno připojit sluchátka a externí mikrofon.
Hmotnost: 90g včetně baterií
Hlasová kvalita nahrávky z vestavěného mikrofonu je dostatečná.
Videoukázka na Youtube.
TXT manuál od www.eye-t.cz
Za 2500,- kč možno zakoupit v prodejnách Tyflopomůcek.

Zástupcem RFID technologie je značkovač s názvem Scherlock.
Je to v podstatě digitální záznamník, který jednotlivé záznamy přiděluje k RFID čipům, které si můžeme přilepit na předměty, které chceme označit audio popisem. Například na CD si nalepíme štítek s čipem a po přiložení Schelrlocka si k tomuto namluvíme název CD, autora a pak po přiblížení k takto označenému CD nám přístroj po stisku příslušného tlačítka hlasem oznámí vše co jsme si k tomuto CD nahráli.
Hlasové nahrávání se uskutečňuje pomocí technologie RFID. Celková kapacita je 32 MB, což představuje 2000 záznamů popisů v délce asi 2,5 hodin.
Etiketami lze polepit téměř vše, počínaje léky a konče CD. Informace k jedné etiketě může být až 2 minuty.
V dodávce je 50 kusů etiket a 35 kusů umělohmotných plastových čipů, které jsou vodě odolné. Jednotlivé čipové etikety lze dokupovat.
Rozměry čtečky: 110x 39 mm.
Váha s bateriemi 90g. Napájen je dvěma 1,5 V AAA Micro bateriemi.
Lze navolit tři stupně hlasitosti, možnost připojení sluchátek.
Maximální vzdálenost pro čtení je asi 4 centimetry.
Dalšího využití čtečky dosáhneme až budou mikročipy značeny i eura.
Za 8600,- kč možno koupit v Tyflopomůckách.

Pokud můžete využít počítač je výhodné použít čtečku čárového kódu, kde není počet 200 krát levnějších samolepek s čárovým kódem omezen. Většina obalů má již na sobě čárový kód vytištěn. Na různá CD si samozřejmě musíme nalepit kódy individuální, stačí čtyřmístné. Současná cena ručních čteček čárového kódu, snadno připojitelných k počítači, začíná na 1300,- kč.
Nabídka čteček na internetu.
Já používám značku Cipherlab.
Samolepky s čárovým kódem možno objednat zde.
Dodávají se v provedení dlouhého pásu stočeného do ruličky, jako toaletní papír. Vhodný zásobník lze jednoduše vyrobit z kulatého pouzdra na 20 CD, kde se prořízne otvor a tím se konec pásky vysune a postupně odlepujeme potřebné samolepící štítky s čárovým kódem.
Čtečka může pracovat s vhodným pokladním, či skladovým software, ale i jakýmkoli textovým editorem, excelem. Rychlejší a přehlednější je práce s upraveným software pro zrakově postižené, používající odečítač obrazovky.
Zde ke stažení jednoduchý software, vhodný pro čtečky čárového kódu emulující klávesnici.
Země původu podle čárového kódu.

Milestone - zajímavá čtečka ze zahraničí.
Jednoduché srovnání výhod a nevýhod čteček - hlasových popisovačů.


Slepecká hůl s RFID čtečkou.

Zpět.
Ukázky syntetických hlasů

Počet návštěv 6422