Podrobnější popis nejoblíbenějších CD, MP3, kazetových radiopřijímačů

   Zorientovat se v dnešní nabídce nejrůznějších zvukových přehrávačů není vůbec snadné, natož pro lidi zrakově postižené. Přitom právě pro ně jsou audiozařízení velmi duležitým informačním kanálem i zdrojem zábavy a oddechu.

   V první řadě je dobré uvědomit si co od takového zařízení budeme požadovat. Níže uvedený seznam co takové audio zařízení může obsahovat, by měl ulehčit orientaci, obzvlášť když výrobci tuto skupinu do které patří i mnozí senioři, opomíjejí.

   CD přehrávač:

   Radiopřijímač:
Zatím nemá smysl pořizovat si pro pozemní vysílání digitální, s vyjímkou příjmu z Německa, kde se již pomalu rozšiřuje.

   Zesilovač:
pro přenosné přístroje s poslechem na sluchátka dostačuje výkon 10 mW, pro nedoslýchavé raději víc. Pro domácí poslech stačí výstupní výkon na kanál RSM 3 W. Pro dynamický poslech hudby je vhodnější větší výkonová rezerva a samostatné vícepásmové reproduktory.
Případně suboofer, kde se využívá vlastností šíření nízkých kmitočtů, kdy stačí jeden mohutný basový reproduktor a pak již jen malé satelitní středo a vysokotónové reproduktory.

   Kazetový magnetofon (tapedeck):
Podobně jako kdysi skončily cívkové magnetofony, tak se i v současnosti již upouští od kazetových mechanik a nahrazují je vestavěné, případně přídavné paměti, se kterými se pracuje ještě snadněji, než s CD.

Paměťové přehrávače, ať již kompletní, takzvané MP3 přehrávače, nebo jen samostatné paměti typu flash v provedení USB klíčenek, nebo malých karet, mají podobné funkce jako CD-MP3 přehrávače a navíc se vyskytují tyto pojmy:

Rychlost zápisu paměťové karty určuje, jak rychle jsou data na kartu zapisována, nebo čtena. Větší kapacity je proto lépe vybírat rychlejší, jinak kopírování většího množství dat může zdržovat.
Označení rychlosti paměťových karet se většinou udává násobkem (např. 66x). Stejně jako u CD-ROM mechanik je za výchozí hodnotu považována rychlost 150kb/s. Je-li tedy na kartě uvedeno například 80x, znamená to, že maximální rychlost zápisu je 12 Mb za sekundu. rychlost zápisu je vždy menší, než čtení.
Přehled nejpoužívanějších paměťových karet
Na kartu slotMusic s kapacitou 1,1 gigabytu se vejde celé hudební album i se souvisejícími materiály, například texty písní. Cena karet se pohybuje na úrovni současných cen kompaktních disků.
Součásti slotMusic jsou také microSD karty o kapacitě 2 GB s přednahraným vybraným albem (bitrate 320 kbps, MP3) a 1 GB volného místa.
Zcela novým konceptem SanDisku je takzvané Slot Radio, kde jsou nabízeny paměťové karty a speciální levné přehrávače s žánrově rozdělenými hudebními výběry (stovky či tisíce skladeb na jedné kartě), avšak chráněné DRM a na kartě uzamčené.

Pro poslech zvuku digitálního televizního vysílání je nejvhodnější settopbox.

Nejmobilnější jsou malé MP3 přehrávače, často s VKV přijímačem.
Zde bych doporučil kvalitu za přijatelnou cenu a velmi vstřícného dovozce, který v součinnosti s výrobcem přichází na náš trh se speciálně pro zrakově postižené upravovaným ozvučením.
. Diktafon, přehrávač hudby,zvukovýchknih a FM rádio s hlasovým průvodcem nabídne Eltrinex V12pro.
Plně ozvučitelný je kvalitní Sansa Clip plus.
S inzerovanou funkcí resume jsou na trhu MP3 přehrávače DOONIO.
TXT manuál ke stažení.
Mp3 přehrávače značky Emgeton jsou sice na ovládání trošku problematičtější, ale funkce resume bývá standartem.
EMGETON E9Cult má navíc zabudovaný reproduktor.
kvalitnější zvuk dosáhneme s mikro - midi - věžemi s odnímatelnými reproduktory.
Kvalitativně nejlepší jsou sestavy ze samostatných komponentů, ovšem ceny jednotlivých komponentů obvykle převyšují deset tisíc a vyžadují složitější propojení.
Z hlediska užitných vlastností jsou v současnosti nejžádanější kompaktní zařízení.

Přenosná kombinovaná audio zařízení

Pokud ještě potřebujete kazetový magnetofon můžete zkusit:
GRUNDIG RRCD 3720

   Vyhledání podle parametrů.

Mikro, midi Hi-Fi systémi

Praktická JVC UX-SG6VB Ideální JVC UX-G980 lze zakoupit ještě v Rakousku.

Vyhovuje Vám stávající radiomagnetofon, či věž, ale uvítali byste možnost poslechu MP3 z flash disků, nebo paměťových karet?
Využijte FM transmitter, který umí přehrávat zvukové formáty z paměťových médií a výsledný zvuk vyzáří jako vysilač, takže si na svém rádiu na VKV naladíte tento signál.
Transmittery jsou velmi jednoduché, obvykle s funkcí resume a dálkovým ovladačem. Jsou i na baterie, ale většinou primárně určené do aut, takže je vhodné pro domácí využití dokoupit síťový napaječ obvykle funguje s 6 až 14 voltu).
Vyhledat aktuální nabídku.

Pokud potřebujete přehrávat CD jsou DVD přehrávače vhodným dopl'ňkem ke starým kvalitním Hi-Fi systémům pro poslech zvukových knih v MP3 formátu.
SONY DVP-SR600HB Tenký DVD přehrávač disků v HD kvalitě, funkce resume na 6 disků.

Potřebujete zdigitalizovat staré desky

U firmy Conrad si můžete vybrat hned zněkolika možností.

Potřebujete zdigitalizovat kazety

Dvojitý kazetový magnetofon ION Audio, umožňující kopírování i digitalizaci běžných, nebo CRO kazet s nastavitelnou úrovní i rychlostí kopírování, nebo digitalizace, má možnost připojení a ovládání přes počítač.
Manuál ke stažení.
Možno koupit třeba zde.

Přehled osvědčených audiozařízení, které již internetové obchody většinou nejsou schopné dodat. (získat je lze v aukcích a bazarech)

Máte správně zapojené reproduktory? Pokud ano ozve se odkliknutím odkazu
trylek v pořadí levý pravý.

Zpět.

Dostupnost uvedených audiozařízení ověřena v listopadu 2011

Počet návštěv od poslední aktualizace 5022