ˇČtecí zařízení Autolektor

Auto-Lektor je přístroj pro čtení textu syntetickým hlasem. Tištěnou předlohu (knížku, časopis) vložíte do skeneru v horní části přístroje, po načtení systém text automaticky rozpozná a přečte.
Ovládání přístroje je velmi jednoduché pomocí několika tlačítek na předním panelu. Tlačítka jsou barevně rozlišená a jsou zřetelně označená zkratkami v bodovém písmu a v černotisku. Přístroj pracuje zcela autonomně, k počítači se nepřipojuje.
Rozpoznávat a číst lze ve více jazycích: je instalována čeština, polština, angličtina.
Text rozpoznaný Auto-Lektorem si můžete uložit na přenosné médium nebo do interní paměti. A naopak, do přístroje můžete nahrát jakýkoli textový soubor a nechat si ho číst.
Auto-Lektor je vhodnou pomůckou pro nevidomé uživatele, kteří považují ovládání standardního počítače za příliš složité a kteří by přesto rádi využili schopnosti rozpoznávacího programu a počítačového hlasu.

Technické údaje:
Ovládací tlačítka = Hlavní vypínač, hlasitost
 Klávesnice na předním panelu = žlutá sada - navigace v textu
modrá sada - nastavení hlasu
zelená sada - rozpoznávání a čtení
 Záznamová média = CD-ROM, USB Flash disk, interní paměť
 Doba skenování/rozpoznávání = Asi 12/20 sekund
 Rozměry; 360 mm x 425 mm x 255 mm
= 11 kg
Operační systém: Windows XP, DVD mechanika;
lze připojit externí myš, klávesnici, monitor.

Ukázka ozvučeného menu.
Podrobnou audiorecenzi najdete v Naší šanci číslo 10. 2008.

Čtecí zařízení SIMON.


   Další z dávno minulých novinek na brněnském Tmavomodrém festivalu bylo čtecí zařízení. Přicestovalo k nám až z daleké Austrálie. Prostřednictvím brněnské firmy TR Instruments jsme se mohli blíže seznámit se čtecím zařízením, které je distribuováno pod názvem Simon. Jde ve své podstatě o scaner, jehož součástí je i zabudovaný OCR program, a hlasový výstup. S pomocí osmi ovládacích tlačítek je pak možno velice rychle a jednoduše zpřístupnit nevidomým jakýkoliv tištěný dokument. Rozměry zařízení jsou 457 krát 356 krát 91 milimetrů, rozměry pracovní plochy jsou 216 krát 370 milimetrů a váha celého přístroje je 3,7 kilogramu.
   Ovládacími prvky jsou :

Ke čtečce je možné připojit externí aktivní reproduktory s vlastním zesilovačem, případně sluchátka. To abychom při poslechu nerušili své okolí. Simon umí mluvit prozatím pouze anglicky, německy, španělsky a francouzsky, v případě většího zájmu však nebude zásadním problémem jej naučit mluvit také česky.
Jeho výrobce, Australská firma Robotron má představu, že jejími nejvhodnějšími uživateli by mohli být starší osoby, které již nezvládnou práci s klasickým PC čtecím zařízením, domovy, kde se takovéto osoby soustřeďují, ale také, a to především, by mohl najít své uplatnění v úřadech, na poštách, v bankovních domech a všude tam, kde se na těžce zrakově postižených klientech vyžaduje podpis jakýchkoliv důležitých dokumentů. Cena zařízení by se mohla pohybovat v rozmezí 40 až 45 tisíc Kč. V Čr dosud neprodejné.TR instruments - Brno


Zpět na hlavní stránku