Televizor BRAVIA je vybaven funkcí Audio Description


   Audio Description je mluvená zvuková stopa obohacující zážitek nevidomých a zrakově postižených při sledování televizních pořadů. Aby mohl TV sledovat každý, je řada TV BRAVIA jako první vybavena vestavěnou funkcí Audio Description.
Sluchově postižení již běžně čtou na obrazovkách titulky, nebo u některých pořadů mohou sledovat komentátora podávající informace ve znakové řeči. Technologie pro nevidomé a zrakově postižené, zatím nejsou rozšířené.

   Funkce Audio Description je přídavná mluvená zvuková stopa popisující, co se právě děje na obrazovce. Funguje stejným způsobem jako titulky určené pro neslyšící nebo málo slyšící lidi.
   Během života osleplý člověk popisuje svou zkušenost takto: „Audio Description pro film Kmotr, vysílaný minulou noc, byla naprosto skvělá záležitost – téměř jsem cítil olivové stromy! Pamatuji si, že jsem tento film viděl před více než deseti lety, když jsem ještě viděl. Díky funkci Audio Description se mi celý film znovu vybavil.“
Takové pocity mohu také potvrdit, neboť komentovaný film, který jsem viděl ještě jako vidící, mne zaujal snad víc, než když jsem vše viděl na vlastní oči. On je totiž docela zajímavý pocit, jak určitou situaci vnímá a popisuje komentátor a jak to vnímáme my a máme ještě v obrazotvorné paměti.

   Až doposud byla funkce Audio Description dostupná jen prostřednictvím samostatného set-top boxu. Díky novému, výkonnějšímu audiovizuálnímu procesoru dokážou naše modely dekódovat více zvukových kanálů a poskytnou tak prostor pro funkci Audio Description.
Jen velmi málo - pokud vůbec nějaká – zařízení IDTV (Integrated Digital TV) jsou v současnosti vybavena přístupem k funkci Audio Description. Přestože existují vestavěné digitální tunery pro převod digitálních kanálů, zrakově postižení zákazníci potřebují ještě přídavný dekodér, aby si mohli televizní programy vychutnávat lepším způsobem, podobně jako ti, kteří vidí.
Televizory řady BRAVIA mají tu výhodu, že jsou řešením typu „vše v jednom“.

   Pro zrakově postižené a nevidomé osoby to znamená, že konečně mají zajištěn přístup k široké řadě služeb, kanálů a programů, které dnešní digitální televizní společnosti nabízejí.

   Digitální televizní tuner v přístrojích BRAVIA umí v současnosti pracovat s informacemi kódovanými do formátu MPEG2, což je standard pro digitální televizní příjem.
Modely X3500 a W3000 však zvládají i příjem signálu ve formátu HD MPEG4, a poskytují tak funkci Audio Description i pro nové vysílání ve vysokém rozlišení.
Drobným nedostatkem je, že naše vysílání bude tímto kanálem doplňováno až od roku 2011.
Díky lidem, kteří komentují alespoň oblíbené filmy, či naživo komentují jejich promítání přímo pro zrakově postižené.
Doufám, že bude standartem, aby nově vycházející DVD měla i tuto komentující zvukovou stopu.

V oblibě jsou také samotné audio komentáře v mp3. A jak to nevidící může vnímat si poslechněte spuštěním dalšího odkazu.
Horší zvuková kvalita je spúsobena snížením datového toku, pro návšťevníky s pomalým internetovým připojením.
Poznáte z krátké ukázky, o jaký scifi humorný seriál jde? (Audio Description k 15 dílnému seriálu se vejde na 1 CD.)
Ukázka komentovaného filmu.
Ukázka byla z tohoto seriálu:

Již z úvodních titulků si pomocí Audio Description můžeme udělat představu o aktérech.
Kolja.
Dědictví, aneb...
Samostatný zvukový kanál, již lze přehrávat na kterémkoli z těchto přístrojů.

SOKOL Audio Description Studio.

Zpět.
Ukázky syntetických hlasů